Lyt til artiklen:

22 danske atleter til VM i ridesport

00:00
Hastighed: ???x
03:03

De danske ryttere og voltigører er fordelt på fire discipliner og kommer stort set fra alle egne af landet.

Når verdensmesterskaberne i ridesportsdisciplinerne dressur, springning, paradressur og voltigering løber af stablen i Herning, vil det fra dansk side ske med 22 VM-deltagere.

Det oplyser ECCO FEI World Championships Herning 2022 i en pressemeddelelse.

De danske ryttere og voltigører er fordelt på fire discipliner og kommer stort set fra alle egne af landet, heriblandt København, Odense, Sommersted og Thisted.

Fire af springrytterne har dog base i udlandet af hensyn til deres karriere og forretning, fremgår det af pressemeddelelsen.

Knap 3.000 tons sand kørt ind på VM-arena

Se også:

Knap 3.000 tons sand kørt ind på VM-arena

Efter planen ankom de første firbenede atleter til Herning 2. august.

Konkurrencerne begynder 6. august og varer frem til 14. august 2022, hvor sidste hest forlader banen klokken 17.30.

Verdensmesterskaberne finder sted i Herning i henholdsvis MCH Arena, som under VM hedder Ask Stutteri Stadium, Jyske Bank Boxen og en til lejligheden opbygget arena, som hedder BB Horse Arena.

Nedenfor følger en liste over de 22 danske VM-deltagere:

1. Helena Sjøgren, København V, voltigering (hold)

2. Helena Nagel-Harvig, Gentofte, voltigering (hold)

3. Cathrine Laudrup-Dufour, Fredensborg, dressur

4. Iben Dines Pedersen, Skibby, voltigering (individuelt)

5. Nicole Johnsen, Lejre, paradressur

6. Nanna Skodborg Merrald, Hvalsø, dressur

7. Anna Lawaetz, Tølløse, voltigering (hold)

8. Katrine Kristensen, Kalundborg, paradressur

9. Freja Linde, Odense, voltigering (pas de deux)

10. Tobias Thorning Jørgensen, Hejls, paradressur

11. Andreas Schou, Sommersted, springning

12. Sheena Bendixen, Jelling, voltigering (individuelt)

13. Esther Bech Rasmussen, Give, voltigering (hold)

14. Maria Thinggaard, Thisted, voltigering (pas de deux)

15. Nanna Trab Christensen, Risskov, voltigering (individuelt)

16. Karla Dyhm-Junge, Skanderborg, paradressur

17. Daniel Backmann Andersen, Østbirk, dressur

18. Carina Cassøe Krüth, Hobro, dressur

19. Rikke Belinda Barker, Belgien, springning

20. Emil Hallundbæk, Belgien, springning

21. Linnea Ericsson-Carey, Sverige, springning

22. Lars Bak Andersen, Tyskland, springning