Abonnementsartikel

Nyligt hjemvendt fra messe i Italien har ATV-forhandleren RC Holm to spritnye ATV'er med i posen.

Der er tale om henholdsvis Hisun Guardian 750L og Hisun 400, der begge kan indregistreres som T3-traktor til både erhver og private.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Modellerne er lige blevet frigivet på messen i Italien, og vi får den hjem i februar eller marts måned. Vi har valgt at hjemtage en lang model og en kort model, hvor den store udgave er den lange, og 400-modellen er den korte udgave, fortæller Morten Rasmussen, RC Holm.

rich-media-3
Hisun 400. Pressefoto.

Stor overhaling

Begge modeller har fået en gevaldig overhaling, både design- og motormæssigt. Og som noget helt nyt er begge modeller udstyret med den nyeste teknologi.

Det betyder for eksempel, at gas nu er elektronisk, i stedet for kabel, hvilket giver en mere præcis gasgivining, og fødning af motoren, så motoren ikke hakker når man rammer de 40 km/t, som er maksimum hastighed ved indregistrering.

- Den store kommer som premium-udgave, og den lille bliver den mere skrabede model. Det vil sige, at 750'eren som standard kommer med udstyr som "keyless" tænd og sluk, så man skal ikke bruge nøgle til den. Den har det store syv tommer LCD-display med gyroskop, der viser hvilken hældningsgrad, man kører med, og den har hele pakken med differentiale både for og bag, varme i sæderne og håndtag samt gasaffjedring, siger Kim Rasmussen.

Begge modeller er godkendte til to personer, men da den store model er omklring 20 centimeter længere og har forhøjet sædeplads til passageren, så premiumudgaven lidt mere komfortabel.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Med den store model sigter vi efter for eksempel større landbrug og også dem, der bruger den som transportmiddel og jagt - ud over arbejde. Den lille har vi tænkt til hobbyfolket, fordi den er i det lidt mere billige leje, samtidigt med, at man får masser af hestekræfter fra den nyudviklede mtor, så den kan stadig bruges af landmanden og stutterierne, hvor den ikke fylder så meget at komme rundt med, siger Morten Rasmussen, der glæder sig til at få modellerne hjem.