Lyt til artiklen:

ABM Stål udstiller flishuggere på Roskilde Dyrskue

00:00
Hastighed: ???x
01:45

Abonnementsartikel

NHS flishuggerne er igen i år at finde på Roskilde Dyrskue, hvor de grønne, danskproducerede flishuggere vil være præsenteret på stand 111 hos ABM Stål ApS.

- Det giver god mening, at vi i år med flishuggerne er repræsenteret på ABM Ståls stand, siger Ejner Husted fra NHS Maskinfabrik A/S i en pressemeddelelse fra virksomheden.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- For Anders Mikkelsen, som ejer ABM Stål, har en stor og bred viden om NHS flishuggerne og har igennem mange år været en værdsat samarbejdspartner, siger Ejner Husted.

Flere modeller

Roskilde Dyrskue, som finder sted på Dyrskuepladsen i Roskilde fra den 30. maj til den 1. juni, og her kan man blandt andet opleve NHS flishuggerne på tæt hold og få faglig sparring.

rich-media-2
220i med spil. Foto: NHS Maskinfabrik.

Af maskiner på standen er blandt andet NHS 150i/HydroDrive, der med høj effektivitet drives hydraulisk på langt de fleste minilæssere.

Så er der NHS220i, der med sin 22 centimeters stammekapacitet og hydraulisk, radiostyrede skovspil er en ifølge producenten allround flishugger. Derudover er der NHS 180mw Basic, en forenklet udgave af den velkendte NHS180mw Legacy. Basic er populær blandt både kommuner og anlægsgartnere, lyder det fra maskinfabrikken, som har base i Silkeborg.

Maskinudstillingen på Roskilde Dyrskue er udsolgt

Se også:

Maskinudstillingen på Roskilde Dyrskue er udsolgt

ABM Stål ApS fra Faxe har gennem mere end 25 år solgt, forhandlet og serviceret NHS flishuggere, og netop denne ekspertise sikrer, at kunderne får den bedst mulige rådgivning og service, lyder det fra NHS Maskinfabrik, som også selv udstiller på dyrskuet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det gør virksomheden på stand 49, men i år med helt nye produkter.