Lyt til artiklen:

11 naturområder i spil til nye naturnationalparker

00:00
Hastighed: ???x
03:05

Abonnementsartikel

Fra klitter og nåleplantager til løvskove, heder og kystskrænter. Der er masser af spændende natur, der er i spil til at blive til én af Danmarks seks nye naturnationalparker.

Med "Aftale om Implementering af et Grønt Danmark" besluttede partierne (S, V, M, SF, RV, K og LA), at der skal etableres yderligere seks naturnationalparker, som skal åbnes senest ved udgangen af 2030. Med de seks nye naturnationalparker etableres der samlet 21 naturnationalparker i Danmark.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Miljøminister Magnus Heunicke skal sammen med partierne bag aftalen udvælge placeringen af de kommende seks naturnationalparker.

Til brug for udvælgelsen har Miljø- og Ligestillingsministeriet i samarbejde med Naturstyrelsen udarbejdet en liste med 11 mulige statslige områder, der kan blive til naturnationalparker. De 11 områder er udvalgt på baggrund af kriterier såsom størrelse, biodiversitet, geografisk variation og mulige synergier med andre initiativer i den grønne trepart. Områderne spænder bredt geografisk og repræsenterer en bred pallette af naturtyper, herunder både skov, hede, mose og kystlandskaber.

- Med naturnationalparkerne giver vi vores trængte natur mulighed for at udvikle sig mere frit på store sammenhængende arealer, og vi skaber et fundament for, at vores dyre- og planteliv kan få bedre levesteder. Det er afgørende for at vende den biodiversitetskrise, vi står i. De 11 områder er alle stærke kandidater med et stort potentiale for biodiversitet. Nu begynder en vigtig proces, hvor vi inddrager lokale holdninger og får faglige indspark, inden jeg sammen med aftalekredsen skal udvælge de seks områder, siger miljøminister Magnus Heunicke.

11 statsejede områder

De 11 statsejede områder, der er i spil som de seks kommende naturnationalparker, tilbyder vidt forskellig natur og oplevelser for dem, der har lyst til at besøge de potentielle naturnationalparker. Det drejer sig om:

Skjernåens og Gudenåens Kilder

Artiklen fortsætter efter annoncen

Pamhule Skov

Fanø Plantage

Kalø

Livø

Skagen Plantage

Artiklen fortsætter efter annoncen

Randbøl Hede

Skindbjerglund

Lodbjerg

Vester Thorup

Sydlangeland

Artiklen fortsætter efter annoncen

Du kan læse mere om de 11 områder her.

Udover disse 11 mulige områder undersøger Miljø- og Ligestillingsministeriet, om der også er grundlag for at etablere en naturnationalpark i det østlige Danmark.

Miljø- og Ligestillingsministeriet og Naturstyrelsen går nu i gang med at drøfte de 11 områder med kommuner, interessenter, forskere og lokale for at høre deres holdning til placeringen af de kommende naturnationalparker.

I løbet af juni arrangerer Naturstyrelsen naturvandringer for alle interesserede i de udvalgte områder, hvor man kan stille spørgsmål.

Naturstyrelsen vil holde drøftelser i de lokale brugerråd og naturnationalparkenes to nationale arbejdsgrupper. De inputs, som styrelsen og ministeriet indhenter, vil blive forelagt aftalekredsen forud for de politiske forhandlinger om placeringen af de seks nye naturnationalparker.