Lyt til artiklen:

Helikopterne fløj over juletræerne for at redde dem fra nattefrosten

00:00
Hastighed: ???x
04:24

Abonnementsartikel

De sidste ugers gode vejr med høje temperaturer og ingen nedbør har givet nærmest sommeragtige fornemmelser, hvilket betød, at det nok kun var de færreste, der forventede nattefrost.

Hos Green1 A/S, der er juletræsproducent og skoventreprenør i det syd- og sønderjyske, havde man skarpt fokus på de minusgrader, der skulle ramme natten til fredag. Derfor blev der tænkt kreativt allerede onsdag, hvor den ene af de tre medejere, Kasper Rønnow Bach, fik en idé - en idé, der indebar helikoptere.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Det kom lidt ud af det blå, at jeg fik den her idé. Vi har før brugt vores tågesprøjter til samme formål, og de var også i brug i nat. Men med juletræer fordelt på mange marker i et stort område, kunne de slet ikke følge med. Får juletræerne først frost, så er de intet værd. Derfor fik vi fat i SkyCopter, som har haft tre af deres helikoptere ude hos os og flyve tre steder for at lufte mellem træerne, fortæller Kasper Rønnow Bach.

Gal eller genial

Ideen til at leje helikoptere ind til at prøve, at holde frosten væk fra juletræerne, så de nye spirer ikke fik frost og træerne derfor blev ødelagte, var en hurtig tanke der blev handlet på.

Efter et kort møde med de to andre medejere af Green1 A/S onsdag formiddag, var de med på ideen og helikopterne var bestilt til natten mellem torsdag og fredag.

- De vidste ikke helt om de skulle grine eller hvad de skulle da jeg præsenterede min ide i onsdags, for vi var nødt til at gøre noget, men det virker lidt absurd at leje helikoptere til at flyve hen over juletræerne. Alligevel gik der ikke lang tid før vi havde Skycopter i røret og de har været utrolig professionelle i det her og var helt med på min lidt tossede ide, fortæller Kasper Rønnow Bach.

Varslede på Facebook

Helikoptere i juletræs marker er ikke ligefrem almindelig procedurer, derfor var det også vigtigt for Green1 A/S, at naboer til markerne skulle vide hvad der foregik.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- På Facebook har vi lavet opslag til de byer, som vi vidste kunne blive generet af at de fløj rundt fra klokken 4:00 til klokken 6:00, derudover har vi informeret politiet om hvad vi lavede, hvorhenne og hvorfor. Selvom vi generede naboer til markerne, så har vi gjort hvad vi kunne for at informere inden, fortæller Kasper Rønnow Bach.

Green1 A/S

Green1 A/S er en professionel juletræs producent og allround skoventreprenør, der hører til i det jyske men arbejder i både ind og udland. De udfører skovrejsning, hegnsopsætning og generelle opgaver inden for den grønne sektor med over 25 års erfaring.

Skycopter

De tre helikoptere kom fra Skycopter ved Vamdrup, hvor der onsdag og torsdag blev brugt tid på, at sikre sig at der ikke var komplikationer for Skycopter i at flyve hen over markerne.

- Opgaven er bestilt som en kommerciel opgave, det vil sige for firmaet Green1 A/S, derfor skal vi være AOC godkendte, hvilket Skycopter AOC selvfølgelig er. Vi har flere helikoptere der er godkendte til kommercielle opgaver, så der valgte vi tre af disse og vi har også flere piloter der kan og må flyve kommercielt, eftersom de er uddannet ved Qualitycopter og ansat ved Skycopter, fortæller administrerende direktør Lars Staal.

Tilladelser

For at må flyve kommercielt skal luftfartsselskabet være AOC godkendte, det skal gøres med uddannede piloter og godkendte helikoptere der skal leve op til langt strengere krav generelt, end ved privat flyvning.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Når vi udfører en opgave som her, hvor vi flyver fra klokken 4:00 til 6:00 ved Green1 A/S, skal vi ansøge om at flyve uden for almindelige åbningstider. Derudover flyver vi i almindelig flyvehøjde ud til markerne og i mellem de marker, der skal flyves henover. Selve flyvningen på marken foregår ved, at helikopteren "hover taxier" hen over marken, det betyder at den flyver lavt og kontrolleret. At flyve "hover taxi" er fuldt ud lovligt og sikkert når det foregår med ejeren af markens tilladelse og udenfor byzoner, dermed kunne vi her udføre en lidt speciel opgave, helt efter bogen, fortæller Lars Staal.

Skycopter

Skycopter hører til i Vamdrup hvor luftfartsselskabet udspringer af flyveskolen Qualitycopter, her uddanner de helikopter piloter. Efter endt uddannelse kan piloterne blive ansat i Skycopter for at få erfaring og flyvetimer og derefter få arbejde som professionel pilot.

- Vi er stolte af at kunne uddanne nogle dygtige piloter og bagefter give dem mulighed for at få flyvetimer i bogen, det er både privat og kommerciel flyvning vi tilbyder. Hos Skycopter har vi ikke prøvet lige præcis den her opgave før, men vi udfører alle typer opgaver som vi har tilladelser til, fortæller Lars Staal.