Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Stemas graver elektrisk på Have & Landskab
Stemas graver elektrisk på Have & Landskab
Første el-maskine med kabine får selskab af den nye 1200 kg minigraver EZ10e.
Wacker Neuson er klar med ikke én, men to nye eldrevne gravemaskiner, som har sat kursen fra fabrikken i Tyskland mod Ledreborg Slot ved Roskilde. Her står der Have & Landskab på programmet tre af de første dage i september.
- Den nye 1200 kg minigraver Wacker Neuson EZ10e har været imødeset med stor forventning, ligesom det også er tilfældet med den større EZ26e, som er Wacker Neusons første el-graver med kabine. På Have & Landskab kommer de i selskab med masser af ligesindede i form af maskiner på batteridrift i det omfangsrige sortiment af zero emission-materiel, siger salgs- og markedschef Allan Højholt Pihl hos Stemas.

Største batteripakke
Foruden de nye EZ10e og EZ26e, består Wacker Neusons elektriske graveserie også af EZ17e, som lejrer sig midt i trekløveret.
Betjeningen foregår med joystick, og alle tre maskiner kan kobles til en powerbank, hvis der er behov for ekstra strøm til hydraulikhammer eller andet krævende grej.
Desuden har firmaet valgt udelukkende at tage maskiner hjem med Wacker Neusons største batteripakke.
Stemas tager de spanske Himoinsa-generatorer og powerbanks med på messen, der finder sted i dagene 3. - 5. september på Ledreborg ved Roskilde.
