Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Solcellepark med fokus på natur og naboskab
Beboere og besøgende i landsbyen Vedde i Sorø kommune får nu en ny mulighed for natur- og friluftsoplevelser.
Det sker, fordi energi- og fibernet-koncernen Andel sammen med Sorø kommune for nylig indviede Andel Vedde Solcellepark.
Udover parkens primære formål - at producere vedvarende energi og bidrage til den grønne omstilling - er der i både planlægning og anlæggelse af parken taget hensyn til både naboer og natur. Parkens naturarealer er udformet i dialog med Danmarks Naturfredningsforening, Sorø, og de udlagte naturarealer svarer til et område på størrelse med ca. 36 fodboldbaner.
- Selve solcelle-anlægget i Andel Vedde Solcellepark bliver med en årlig produktion på ca. 110.000 megawatt-timer Sjællands næststørste solcellepark målt på energiproduktion. Det svarer til forbruget for ca. 28.000 gennemsnitshusstande i Danmark, siger Mogens Hagelskær, der er chef for Vedvarende Energi i Andel.

Det bedste af to verdener
Danmarks Naturfredningsforening, Sorø, bakker også op solcelleparken og den opmærksomhed, der har været over for naturhensyn:
- Vi hilser den nye solcellepark velkommen og er glade for den konstruktive dialog, vi har haft med Andel. Det har under hele forløbet været vigtigt for DN Sorø, at naturhensyn og produktion af vedvarende energi billedlig talt går hånd i hånd. Og det synes vi i høj grad er lykkedes med Vedde Solcellepark, konstaterer Niels Hilker, formand for DN i Sorø.
Netop forholdet til naboer og lokalsamfund har været vigtigt for Andel.
- Det har været ambitionen fra start, at parken skulle tilpasses det område, den ligger i. Derfor har både lokalsamfundet og de nærmeste naboer været involveret i processen og har haft indflydelse på parkens endelige udformning, som derfor også er justeret undervejs, siger Mogens Hagelskær.
Erhvervskunder står klar
Det er ikke kun i Sorø kommune og i lokalsamfundet omkring Vedde, at den nye solcellepark møder opbakning. Også en række virksomheder har valgt at støtte op ved at indgå aftaler om køb af strøm fra parken via såkaldte PPA-aftaler. Kort fortalt betyder en PPA-aftale (Power Purchase Agreement), at en virksomhed forpligter sig til at købe en bestemt mængde strøm fra et konkret anlæg - i dette tilfælde fra Andel Vedde Solcellepark.
- Vi har under arbejdet med solcelleparken løbende oplevet interesse for at aftage den producerede vedvarende energi. Der er derfor indgået PPA-aftaler med flere større virksomheder. Det vidner om, at der i dansk erhvervsliv er en massiv opbakning til reel handling og grøn omstilling, siger Mogens Hagelskær.
Stort naturareal på området
På solcelleparkens område er der udover solcelleanlægget udlagt naturarealer, der består af eksisterende natur med blandt andet skov, mose og søer og tidligere landbrugsjord, hvor der er udsået urter af regional oprindelse.
Der vil senere også blive plantet træer og buske for at skabe variation i landskabet.
Hele naturarealet afgræsses med naturkvæg, der bidrager til pleje af arealet og forbedring af biodiversiteten. Græsarealerne helt op til selve solcelleanlægget afgræsses af ca. 500 får.
- Overordnet rummer projektet en ambitiøs planlægning for både natur, biodiversitet og naboskab, som flugter med Andels ambitioner og krav til solcelleanlæg, siger Mogens Hagelskær.
For besøgende byder området desuden på vandre- og løberuter, udkigstårn og flere bord-bænkesæt, hvor naboer og besøgende kan nyde friluftslivet.
