Lyt til artiklen:

Sådan gik salget af varmepumper i 2025

00:00
Hastighed: ???x
01:58

Abonnementsartikel

Udvid

I 2025 blev der solgt mere end 16.000 luft/vand-varmepumper og jordvarmeanlæg.

Det svarer til en stigning på cirka 65 procent i forhold til året forinden, lyder det fra brancheforeningen Varmepumpeindustrien (VPI) i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Det er enormt glædeligt, at salget vokser kvartal for kvartal. Det viser, at danske familier i stigende omfang tager teknologien til sig - på bekostning af gas- og oliefyr, siger Niels Peter Skov, formand for VPI, i meddelelsen.

Forhøjet tilskud

Også de mindre luft/luft-varmepumper - der typisk bliver installeret i sommerhuse eller fungerer som supplement - oplevede en vækst og endte med et salg på mere end 35.000 enheder, lyder det.

- Varmepumpens høje energieffektivitet giver den enkelte familie penge i lommen ved at reducere varmeregningen, siger Niels Peter Skov.

- Typisk tjener den sig selv ind et godt stykke tid, før den skal skiftes og løfter boligens energimærke og værdi undervejs, siger han.

Formand for VPI, Niels Peter Skov. Foto: Varmepumpeindustrien.
Formand for VPI, Niels Peter Skov. Foto: Varmepumpeindustrien.

Markedet for varmepumper er præget af skiftende meldinger om fjernvarme, gasudfasning og støtteordninger, lyder det fra VPI. Alligevel vokser salget - og sender et vigtigt signal om, at danskerne ønsker grøn opvarmning og vælger varmepumperne til, lyder det.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Med det udgangspunkt ser brancheforeningen gode muligheder for at holde kursen ind i 2026.

Formanden for Varmepumpeindustrien gør i øvrigt opmærksom på, at Varmepumpepuljen åbner med forhøjet tilskud på 27.000 kroner til februar.

Kilde: Energistyrelsen/VPI. Grafik: Varmepumpeindustrien.
Kilde: Energistyrelsen/VPI. Grafik: Varmepumpeindustrien.