sonsoreret-indhold

Lyt til artiklen:

Fliskedel er nem at vedligeholde og passer sig selv

00:00
Hastighed: ???x
02:47

Abonnementsartikel

Først var det på tide at udskifte det meget gamle halmfyr hjemme på matriklen, og to år efter var der endnu et halmfyr, der skulle pensioneres på en anden ejendom.

Landmanden undersøgte markedet grundigt, og begge gange faldt valget på en fliskedel fra Scanboiler Varmeteknik. De gode erfaringer fra den første kedel ledte til valget af den næste, og det har han ikke fortrudt.

- Jeg er så tilfreds med fliskedlerne, som er driftssikre og passer sig selv. Det kører bare, fortæller Peter Thomsen.

Nemme at vedligeholde

Den første fliskedel - Fröling T4e 80 kilowatt - blev installeret for fire år siden. Kedlen giver varme til et stuehus og et værksted på sammenlagt 1.200 kvadratmeter.

- Vi har et magasin ved siden af kedlen, hvor vi har placeret flisen. Magasinet fylder vi to gange om året, og så tager vi aske ud hver anden mandag. Det tager maks. 10 minutter. Det er så nemt, så nemt, siger Peter Thomsen.

Den anden fliskedel - en Fröling T4e 20 kilowatt - blev installeret til at forsyne et stuehus på 150 kvadratmeter. Driften af denne fliskedel står Jesper Andersen for, som også er landmand.

- Fyret starter og stopper selv, så det kører ligesom et oliefyr. Der er ikke meget dagligt vedligehold ved sådan en kedel, siger Jesper Andersen.

Billigere end fjernvarme

Inden valget faldt på fliskedlerne, overvejede landmanden Peter Thomsen fjernvarme og jordvarme.

- Fjernvarme var for dyrt, og jordvarme ville ikke være særligt smart på grund af det store hus, vi har. Så gik vi over til at snakke om flis. Vi har selv træet, og så var det en fordel selv at flise det, fortæller landmanden og tilføjer:

- Det var godt nok en dyr investering, men på den lange bane den rigtige løsning.

Begge gange skulle der gøres et rum klar til kedlerne, mens Scanboiler stod for resten af installationen.

- Installationen får ros af både brandmyndighederne og forsikringsselskaberne, siger Peter Thomsen, der i det hele taget ikke har en finger at sætte på servicen fra Scanboiler.

- Jeg kan godt anbefale det til andre, for det fungerer godt, siger landmanden.

- Det er et rigtig flot arbejde, de har lavet. Det ser godt ud, stemmer Jesper Andersen i.

Foruden træflis kan fliskedlen fra Fröling også fyre med energipil, elefantgræs, træpiller og træpillesmuld - men ikke korn, gør Scanboiler opmærksom på, som også leverer containerløsninger, så en kedel kan flyttes på et senere tidspunkt, hvis der er behov for det.

Desuden er der gratis opkobling til internettet, sådan at Scanboiler og Fröling kan følge med i kedlens tilstand og dermed hurtigt kan finde en løsning i tilfælde af udsving eller lignende.

Fröling er en østrigsk producent af kvalitetskedler, som har eksisteret siden 1961.