Lyt til artiklen:

Rillede staldgulve giver mere sikkerhed til hest og rytter

00:00
Hastighed: ???x
02:27

Abonnementsartikel

Udvid

Hos Protectos har de en særdeles indgående viden om og kendskab til beton. Derfor udvider de nu deres sortiment ved også at tilbyde rilning af staldgulve, fortæller direktør Keld Axelsen.

- Det er egentlig fordi, vi kender landbruget og kunderne. Vi kommer derude hver eneste dag over hele landet og har mødt større og større efterspørgsel. I takt med, at vi leverer i højt niveau på andre områder, er der også nogen, der forventer, at vi kan levere rilning i højt niveau, siger han.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Han fremhæver, at Protectos har afdelinger i hele landet og derfor er tæt på kunderne og hurtigt kan komme i gang med arbejdet.

Keld Akselsen peger også på, at der er god synergi i at rille gulve, når man som Protectos har stor viden og faglighed indenfor beton.

Virksomheden har i mange år arbejdet med professionel imprægnering, renovering og rensning af murværk og beton og kan derfor rådgive og udføre arbejdet på en solid bund.

- Vi ved en del om beton, og det er en styrke, at vi har den store viden om konstruktion og bæreevne. Vi kan god vurdere, om det er forsvarligt at fræse, siger han.

Keld Axelsen peger på, at Protectos med lokal forankring kan rykke hurtigt ud og rille gulve. Arkivfoto: Theis Meilby Eriksen.
Keld Axelsen peger på, at Protectos med lokal forankring kan rykke hurtigt ud og rille gulve. Arkivfoto: Theis Meilby Eriksen.

Sundhedsfordele

Når det kommer til at rille gulve, er der flere sundhedsfordele at komme efter for heste, peger Keld Akselsen på.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Rilningen skaber nemlig en skridsikring, uden at der skal laves nyt gulv.

- Rillede gulve reducerer risikoen for fald og skader, især i områder med høj belastning som staldgange, vaskepladser og ind- og udgange, siger han.

Elefantgræs som strøelse til heste: Her er Allans erfaringer
Se også:

Elefantgræs som strøelse til heste: Her er Allans erfaringer

Det betyder, at hestene bevæger sig mere sikkert og afslappet, og det giver mindre risiko for skader i led og sener på hesten.

- Samtidig skaber det et tryggere arbejdsmiljø for både hest og rytter, som også får et bedre arbedjsmiljø i stalden, siger Keld Axelsen.

Rilningen foregår med en maskine som denne. Foto: Nicklas Monberg.
Rilningen foregår med en maskine som denne. Foto: Nicklas Monberg.