Abonnementsartikel

I VW-koncernens modelprogram er Golf Plus er en slags mellemvare, der placerer sig mellem VW Touran og Seat Altea. Nogle vil finde den praktiske Tourans kantede form en anelse for ”kummefryseragtigt” og Alteas sprælske former lidt overdrevne.

Helt ”tilfældigt” har VW-koncernen også en vare til dem. VW Golf Plus er designet som en almindelig, pæn personbil. Dens lidt konservative og uanstødelige formgivning har i øvrigt været et af Golf’ens kendetegn, siden første generation af modellen kom på gaden i 1974.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Som varebil har den dog ikke været tilgængelig i de seneste 20 år, fordi modellen ikke har været tung nok. Men da VW-koncernen i december 2004 præsenterede Golf Plus, som er MPV-udgaven af Golf, kom der lys for enden af tunnellen. Karrosseriet er 9,5 cm højere end normaludgaven, men det tyngede desværre ikke nok på vægtskålen. Først da VW puttede en dieselmotor ned i maskinrummet, kunne nålen komme over de magiske 2025 kilos totalvægt.

Positivt bidrag

Og det er noget, der bidrager positivt til det efterhånden store udvalg af mellemstore, MPV-baserede varebiler i Danmark. For med Golf Plus Van får man de klassiske VW-dyder som lækker finish, gode dieselkræfter, langtidsholdbart design og forventeligt en høj gensalgsværdi.

Dens anvendelighed som varebil er dog ikke større end de modeller, man kan sammenligne den med. Bagpanelet rager op over lastrummets gulv som en dørtærskel, så man ikke kan skubbe eller trække godset ind og ud. Dertil kommer en begrænset adgang til lastrummet via sidedørene, fordi adskillelsen til førerkabinen går lidt ind foran døren.

Disse forhold gør bilen uegnet til transport af tunge kasser eller bredt gods. Til gengæld opfylder den en lang række andre behov på glimrende vis.

Saft og kraft

Bilens to-liters turbodiesel-motor yder hele 320 Nm ved 1750 motoromdrejninger. Vi har tidligere testet dette kraftværk i Seat Altea Van, og den skuffer heller ikke i Golf’en. I testbilen er motoren koblet sammen med en seks-trins såkaldt ”Direct Shift-gearkasse” DSG.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Med denne automatgearkasse er skiftebevægelserne væk. Det skyldes, at der er to koblinger som overlapper hinanden.

Under skiftet fra f.eks. andet til tredje gear, fortsætter bilen med at accelerere i andet gear, mens systemet kobler tredje gear ind. Det både lyder og føles som om der bliver filet løs på koblingen. Først når tredje gear er koblet ind, kobles andet gear ud.

Det er svært at være andet end begejstret for denne gearkasse, som koster ekstra 10.000 kroner plus moms i forhold til udgaven med seks-trins manuelt gear.

Mekanikken fungerer så godt, at den kraftfulde 140-hestes dieselmotor mister lidt af sin vildskab. For med de umærkelige skiftebevægelser oplever man ikke de lejlighedsvise hårde accelerationsryk op gennem gearene, fordi DSG-mekanikken jævner det hele ud.

Høj komfort

Fra det laveste udstyrstrin Trendline er Golf Plus Van udstyret med bl.a. ESP, bremseassistent og seks airbags. Dertil kommer højdejusterbart førersæde og tovejs justerbart rat, hvilket gør det helt uproblematisk at finde en god kørestilling.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kabinen er som i Golf V. Det vil sige, at der er mange aflægningsmuligheder, fine materialer og god funktionalitet. Langturskomforten er høj, men VW’s pumpedyse-motorer hører ikke til de mest støjsvage på markedet. Den er relativ hård i lyden, hvilket ikke er noget problem i de store VW-modeller, men i mindre biler som Golf’en og i biler med dårlig lydisolering træder dette lydbillede tydeligere frem.

Der er tale om en hård motorlyd og ikke om decideret støj, der gør bilen trættende at køre i. Derfor vil det i nogen grad være et temperaments-spørgsmål, om man kan lide VW-lyden eller foretrækker f.eks. Honda FR-V’s mere turbineagtige diesel-lyd.