Tingene skal passe perfekt sammen. Ellers bliver der ballade. Det må man i hvert fald indstille sig på som fører af en engelsk Westwood rider-plæneklipper, som Randers-firmaet Kiba Parkmaskiner har sat på menuen. To knækstyrede Westwood-riders har fundet vej til Randers-forstaden Assentoft, og begge modeller er udstyret med ”Dinamic Traction Control”, som får en alarmlampe til at blinke, når hastighed og klippehøjde ikke er afstemt optimalt.
- Det er næsten som en slags EPS, blot til plæneklippere. Normalt er det jo op til føreren at lytte til motoromdrejningerne og vurdere maskinens ydeevne i forhold til græstæthed, klippehøjde og hastighed. Hvis græsset skal klippes optimalt, skal de elementer passe sammen. Med de nye modeller fra Westwood kan man roligt iføre sig høreværn og nøjes med at lægge mærke til advarselslampen, fortæller Kent Kentsen fra Kiba Parkmaskiner.
Westwood er ellers kendt for sine røde havetraktorer, også i Danmark. Det danske marked har hidtil været uden de meget anvendte frontmonterede riders, som ellers er fabrikkens største succes. Det er Westwood, der leverer hovedparten af de riders på hjemmemarkedet.
- Mærkets popularitet skyldes ikke mindst prisniveauet. Man får rigtig meget for pengene, hvis man sammenligner med de muligheder, markedet i øvrigt byder på. Begge rider-modeller har således en fremragende knækstyring. Den største forskel på de to er, om man ønsker to- eller firehjulstræk. Med træk på fire hjul er man naturligvis sikret ekstra gode terrænegenskaber, som kan være bekvemme, når man arbejder på skråninger, siger og i vanskeligt terræn. Mange købere er professionelle brugere, der også kender fordelene ved et godt sæde, funktionelle greb og let betjening, siger Kent Kentsen.
De engelske maskiner rummer også nytænkning i form af digitale instrumenter, hældningsalarm og komfort-styring.
