Abonnementsartikel

Gert Gammelgaard bor i Haderup i et område nord for Herning, hvor han er omgivet med skov, men det er ikke alene grunden til, at han for 21 år siden etablerede sin egen forretning, Haderup Skovservice, der netop beskæftiger sig med at skove og flise træerne.

- Min far havde Haderup Træeksport, og det havde han i 40 år, så jeg er vokset op med træ omkring mig. Han handlede mest med træ, men skovede også lidt. Men min far sagde, at arbejdede man først med træ, så var det ikke til at komme fra igen, fortæller Gert Gammelgaard.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Og der er nok lidt om snakken - Gert Gammelgaard er og bliver en træmand. Ud over at drive sin egen forretning har han i dag farens forretning i kompagniskab med sin bror, og i Haderup Skovservice er der så meget gang i den, at det ind i mellem kan være svært at nå at trække vejret.

Specielt efter stormfaldet i januar sidste år har der været travlt i firmaet.

- Vi er snart ved at være færdig med at rydde op efter stormen, men mange af de vante opgaver måtte rykke lidt i planen, så vi kunne nå at tage os af træerne fra stormfaldet. Vi har skrevet kontrakt med nogen af kunderne om, at vi skal være der, inden der er gået 14 dage efter stormfaldet, forklarer Gert Gammelgaard.

Men i det hele taget keder han og de ansatte sig sjældent, og nu begynder flissæsonen for alvor, fordi varmeværkerne begynder at efterspørge flis til brændsel. Mellem kunderne er blandt andet varmeværkerne i Ulfborg, Galten, Herning, Holstebro og Roslev.

- Når vi kører meget flis ud, kører vi 25.000 meter ud om måneden, og lige nu har vi et lager på 45.000 meter flis. På årsbasis laver vi 150.000 kubikmeter flis og derudover laver vi også gavntræ og emballagetræ, siger han.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Men det skal være store opgaver, vi skal ud til. Der ringer sommetider nogen som vil have lavet 100 meter flis, men eftersom vi skal transportere vores maskiner på blokvogn, kan det ikke betale sig for os. Vi gør heller ikke i enkeltstående træer, for det har vi slet ikke det fornødne udstyr eller forsikringer til, siger han.

Til gengæld kører de gerne over hele Jylland, hvis der er gode opgaver med udtynding eller renskovning, og det gælder både i private skover, ved godser og i kommunale skove, og med firmaets maskineri tager det kun en god dags tid at rydde en hektar for skov.

- I begyndelsen var vi meget lokale, og det vil vi egentlig gerne stadig være, men vi blevet så store, at det kan vi ikke bare længere, siger Gert Gammelgaard.