Abonnementsartikel

Der er lagt op til hygge, varme og afslapning med nyhederne fra FN Import og EF Handel.

De to virksomheder, forhandler mange spændende ting, som kan gøre den mørke tid lidt hyggeligere.

Artiklen fortsætter efter annoncen

En af nyhederne er Glass Fires fra det amerikansk ejede Planika. Glass Fires er en patenteret hyggeild, som brænder på bioethanol. Det betyder, at der ingen sod er, for der afgives ingen affaldsstoffer ved forbrændingen. Til gengæld afgiver den heller ikke mere end to kW, og derfor skal man ifølge Erling Friis fra EF Handel FN Import ikke forvente at kunne bruge den som brændeovn, men mest som en hyggespreder. Glass Fires skal på grund af den rene forbrænding ikke tilkobles en skorsten, og der betyder, at de forskellige modeller nemt kan installeres på væggen, midt på gulvet eller endda oppe på et bord.

Er man mere til det mere traditionelle med både hygge og varme, skal man måske nærmere investere i en træpilleovn, og dem kan EF Handel også levere. Firmaet er netop begyndt importen af et italiensk mærke med modellerne Telika og Siria. Hidtil har EF Handel kun solgt det italienske mærke Extra Flame, som ifølge Erling Friis, er træpilleovnenes svar på bilernes Mercedes, men Extra Flame har oplevet en enorm efterspørgsel på ovnene og har derfor haft svært ved at følge med. Det har fået EF Handel til at lede efter alternativer og her er valget faldet på et tilsvarende godt mærke, der er kendetegnet ved stabilitet og et stilrent design, der især henvender sig til det yngre publikum.

Er det badeværelset, der trænger til fornyelse, kan FN Import levere spabade og dampkabiner, der er meget konkurrencedygtige på prisen. Badefaciliteterne bliver produceret i Kina på en ISO-godkendt og vestligt orienteret virksomhed, som FN Import har formået at skabe en god kontakt til.