Efter længere tids udvikling og forsøg med systemer til fremstilling af stikker- og klumpfri flis kan PC Stål ApS nu præsentere et nyt patentanmeldt totalsystem.
Med pilleflishuggeren Totalsystem, der er en videreudvikling af en allerede velafprøvet flishugger, har PC Stål opnået at få en kvalitet på flisen, der er så fin og ensartet, at den helt eller delvist kan erstatte træpiller.
Dermed opnås en flis-kvalitet, som virksomheden kalder ”pilleflis”.
Og da træpiller er populære, og derfor i den seneste tid er steget i pris, kan man opnå en ikke uvæsentlig besparelse ved at skifte til disse pilleflis.
Undgå afbrydelser
Stikkere er aflange stykker træ, typisk en mindre gren eller en stor splint, der har en uønsket stor længde. En klump er et stykke træ, der er større end den ønskede størrelse.
Problemet med stikkere og klumper opstår, når man skal bruge flisen til fyring.
Til stoker- og pillefyr er der normalt en lagerbeholder til brændslet. Fra denne beholder bliver brændslet typisk ført til fyret med en snegl. Det er denne snegl, der er problemet, da den er følsom overfor for store træstykker, der vil kile sig fast og stoppe sneglen.
Det betyder, at den skal renses ud, inden den kan køre igen, hvilket giver generende afbrydelser i driften af anlægget. Og problemet er større, jo mindre sneglen er.
Ensartet kvalitet
Totalsystemets styrke er kvalitetssikringen af den flis, som maskinen leverer. Det indbyggede sold sikrer i én arbejdsgang, at der ikke er noget flis, som er større end hullerne i soldet.
Det medfører, at den fremstillede flis er meget ensartet og særdeles velegnet til fyring netop i små stokerfyr og til dels også i pillefyr.
Med Totalsystemet er der derfor fundet en måde, hvorpå man kan producere billigt brændsel til disse fyr, uden at det er nødvendigt yderligere at dele eller finsortere flisen inden brug.
Fungerer via dobbelt rotor
Princippet, hvormed denne fine flis-kvalitet er opnået, er som følger:
1. En dobbelt rotor med fire mellemvinger med hvert sit skær er placeret i et sold, der dækker hele dobbeltrotorens periferi.
2. Disse to dele er monteret i et hus, hvormed hovedrotoren, bagrotoren og soldet danner et lukket rum.
3. Det huggede materiale med klumper og stikkere i forskellige størrelser og former kan ikke komme væk fra dette lukkede rum - medmindre det kommer gennem soldet.
4. Det største stykke træ, der kan komme gennem maskinen, er derfor begrænset af hulstørrelsen i soldet.
Det skal nævnes, at flis-størrelsen kan styres ved at udskifte soldet til et sold med en hulstørrelse, der passer til ens behov.
I Danmark forbrændes der mellem 800-900 tusinde tons træpiller om året. Brændværdien i flis er ligeså god som i træpiller.
Det store salg af træpiller skyldes, at det er et problemfrit brændsel.
Med den nye pilleflishugger fra PC Stål er det lykkedes at fremstille flis, der vil kunne erstatte en stor del af de dyre træpiller.
