Abonnementsartikel

- Frygten for husdyrsygdommen bluetongue gjorde, at vi sidste år ikke kunne udstille kvæg, får og geder fra den nordlige del af Jylland. Siden har vi fået en vaccinationsordning mod bluetongue, som vil være gennemført over hele landet i god tid inden Landsskuet, siger skuets sekretær, Niels Kristian Fruergaard.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Han venter derfor en dyreudstilling på niveau med tidligere, hvor mere end 2.000 af de allerbedste kreaturer, heste, får, geder, kaniner og fjerkræ udstilles på Landsskuepladsen.

4H-gård

- Programlægningen er allerede ved at være færdig, og det tegner til at blive et Landsskue med en størrelse, et kvalitetsniveau samt et væld af aktiviteter og oplevelser, der alt i alt matcher de seneste års fremgang, hvor publikumstallet har været oppe over 45.000, siger Niels Kristian Fruergaard.