
Stor interesse i grønne parkeringspladser
23. jan. 2020 | Indrykket af Expo-Net Danmark A/S
Hos Expo-Net Danmark A/S oplever man en stigende efterspørgsel på deres produkt kaldet armeringsnet.
Det kan forvandle en grøn græsmark til en grøn parkeringsplads.
Med armeringsnet er der ingen behov for kloakering, hvilket er en kæmpe fordel.
Nettet skal blot rulles ud på jorden og fastgøres.
Derefter har man et underlag, som kan anvendes som parkeringsplads.
I forhold til den traditionelle parkeringsplads med asfalt, kloakering og behov for masser af maskiner til at lave parkeringspladsen, er ameringsnettet en meget nemmere metode.
Ud over at være miljøvenligt, er det også billigere.
- Der er stort fokus på byggeridelen. Det handler om at være bæredygtig og tænkt grønt. Denne tanke er nu kommet til vores parkeringspladser, fortæller salgschef i EXPO-NET, Niels Arp-Nielsen.
Det er på baggrund af denne efterspørgsel, at salget af ameringsnet er stigende for EXPO-NET Danmark.
Armernigsnet til kommunen
EXPO-NET har blandt andet leveret ameringsnet til Hjørring kommune.
Kommunen ønskede at anlægge en parkeringsplads, der skulle bruges af både person- og lastbiler.
Armeringsnettet, der kan stabilisere blød undergrund, kan bruges til grønne P-pladser og campingpladser for at sikre undergrunden for mobil-homes.
EXPO-NET Danmark har et hav af forskellige produkter; ikke mindre end 800 stk.
Ameringsnettet er blot et af disse.